Gebelikte Hamam ya da Saunaya Girilebilir mi?

  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  

Gebelikte hamam ya da saunaya girilebilir mi?

 

Gebelik döneminde hem kendi sağlığımız hem de bebeğin sağlığı açısından bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekmektedir.

Sıcak suyun rahatlatıcı etkisi kuşkusuz çok önemli.Gebelik öncesi düzenli olarak hamam ya da sauna kullanan anne adaylarının merak ettiği konulardan biri de hamam ya da sauna gebelik döneminde kullanılabilir midir.

 


Gebelik döneminde tamamen soğuk suyla duş almak gerekmese de çok sıcak su ile duş almak da önerilmemektedir.Vücut ısısını ani yükselten ortamlar ve sıcak havaya uzun süre maruz kalmak da gebelikte önerilmez.
Özellikle ilk 3 ayda, bebeğin organlarının hızlı geliştiği dönemde sıcağın, bebek üzerinde olumsuz etkileri vardır.Artan sıcağın etkisiyle bebeğe ve anneye giden kan miktarında azalma olur.
Aynı zamanda nemli ortamlar hem kayma riski, hem de enfeksiyon riski oluşturacağından gebelikte hamam, sauna, kaplıca, havuz kullanımı önerilmez.Gebelikte oturma banyoları da önerilmez.Gebelik döneminde banyo yaparken ılık su tercih edilmeli ve ayakta duş alınmalıdır.Yerler kaymaya karşı korunaklı olmalıdır.Yüzmek için havuz yerine deniz tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: