Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  

Tuvalet eğitimini kabusa dönüştürmeyin!
Tuvalet eğitimi; her anne babanın korkulu rüyası, zorluklarla karşılaşacağı, olumsuzluklar yaşayacağı bir dönem gibi lanse edilir.Oysa ki tuvalet eğitimine hazır olan bir çocukta bu sürecin atlatılması çok da zor olmaz.
Her çocuğun gelişiminde farklılıklar olduğu gibi tuvalete hazır olma ve alışma sürecinde de farklılıklar olacaktır.
Genel olarak ideal zaman 24-36 aylar arasıdır.Kendi kendine soyunmaya ya da giyinmeye çalışmaya başladıysa, kuru kalma süresi 2 saatten fazlaysa, sabahları kuru kalkıyorsa, rahatça çömeliyor eğiliyor doğruluyorsa, söylenileni anlıyor ya da yavaş yavaş kendini ifade edebiliyorsa, bağırsak hareketleri düzene oturdu ve periyodik ise, altının ıslak olması çocuğu rahatsız ediyorsa tuvalet eğitimi için hazır demektir.Kız çocukları genellikle bu döneme daha erken adapte olurlar.


Çocuğunuz eğitime hazır, peki ya siz?
Tuvalet eğitiminde çocuğun hazır olması kadar anne babanın da bu sürece hazırlıklı olması gerekir.Tuvalet eğitimi için kararlı olunmalı anne ve baba fikir ayrılıklarına düşmemelidir.
Tuvalet eğitimi verilmeye başlandığı andan itibaren bez kullanımına son verilmelidir.Gece ve gündüz ayrımı yapılmamalıdır.Çocuğa tuvaletimizi nereye yaptığımızı göstermek temiz ve kuru kalmanın iyi bir şey olduğunu anlatmakla ise başlanabilir.
Genellikle sıvı şeyler tükettikten sonraki 1 saat içinde çiş için, yemekten sonraki 15-30 dk sonrada kaka için tuvalet ihtiyaçları olur.Bu süre içerisinde çocuğu tuvalete götürmek, tuvaletini yapması için beklemek,aceleci davranmamak gerekir.
Gün içerisinde çocuk tuvalete gitmek istediğini söylemese bile anne ya da baba tarafından tuvalete götürülmeli ve beklenmelidir.Tuvaletini yaptıktan sonra sifonu çekmesine ve ellerini yıkamasına izin verilmelidir.
Tuvaletini yaptıktan sonra bu oyun gibi devam ettirilebilir sifonu çektikten sonra dışkısına hoşça kal diyerek eğlenmesi sağlanabilir.
Bu süreçte yasanan küçük olumsuzluklarda eğitime son verilmemeli ve çocuk asla cezalandırılmamalıdır.Korkutulan ve ceza verilen çocuklarda eğitim surecinin olumsuz etkileneceği unutulmamalıdır.
Tuvaletini yaptıktan sonra odasına asabileceği küçük eğlenceli resimler ödül olarak verilebilir.Çocuk takdir edilir ve yaptığı davranışın doğru olduğu desteklenirse bu süreci daha kolay aşabilir.Çocukla inatlaşılmamalı, tuvaletini yapması için baskı kurulmamalıdır.Cesaretlendirici davranılmamalıdır.Gece uyumadan 2-3 saat öncesinde sıvı tüketimi kısıtlanması gece uykuda oluşabilecek kazaları önleyebilir.Gece uykuda iken tuvalete kaldırıp tuvaletini yaptırmanız da kazalara karşı koruyucu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: