Çocuğunuz Yemek Yemiyor mu

  • 120
  •  
  •  
  •  
  •  

Annelerinin ortak sorunu çocuğunun bir şey yememesidir.Genellikle iştahsız, yemek seçen, tek tip beslenen çocukları olduğundan yakınırlar.

Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilmek için;

Öncelikle çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamayın.Her çocuğun gelişimi farklıdır.
Çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmayın.Onun da sevdiği ya da sevmediği şeyler olabilir.Kilo almamasının altında önemli bir hastalık yoksa problem yok demektir.Unutmayın ki kilo alımı kadar nörolojik ve zihin gelişimi de önemlidir.
Yemek yemesini bir zorunluluk olmaktan çıkarın.Eğlenceli hale getirin.Örneğin yemeğini şık bir sunumla hazırladığınızda reddetme şansı daha azdır.
Sevmediği yiyecekleri vermek için zorlamayın.Daha sonra tekrar teklif edin.Et yemeyen bir çocuğunuz varsa dolmalarına çorbalarına et, kıyma koyarak bunu telafi edebilirsiniz.Sebze yemeyi reddeden bi çocuğunuz varsa sebzeleri çorbalarının köftelerin içine katabilir ya da püre yapabilirsiniz.

 

 

Çocuk aşırı yorgun, halsiz, uykusuz olduğunda yemek yemek istemez,Yemek saatlerinizi iyi ayarlayın.Çocuğun porsiyonlarını küçük tutun.Tepeleme bir tabak sunarak çocuğu yemekten soğutmayın.
Yemek saatinden önce çocuğunuza daha çok vakit ayırırsanız yemek yerken daha mutlu ve daha aktif olmasını bu sayede de yemekten zevk almasını sağlayabilirsiniz.
Yemek yerken ilgisini dağıtacak şeylerden uzak tutmanız faydalı olacaktır.Televizyon karşısında ya da elinde tabletle oyun oynayan bir çocuğa yemek yemek çok cazip gelmeyebilir
Yemek öncesi abur cubur, atıştırmalık, çikolata, cips gibi şeyleri vermeniz iştahını kapatabilir.Hatta bunları mümkün olduğunca hiç vermeyin.Hayatınızdan çıkarın
Tehdit,baskı ya da korkuyla yemek yedirmeye çalışmak da oldukça yanlış bir tutum olabilir.Bu tarz davranışlara maruz kalan çocuk psikolojik olarak etkilenir ve yemek yemeyi daha da çok reddeder.
Ödül ya da ceza yöntemi de tercih edilmemesi gereken bir seçenektir.Ödül olarak sunduğunuz şeyleri bir sonraki aşamada vermediğiniz takdirde bu taktiğiniz de işe yaramamış olacaktır Cezalandırmak ise çocukta travmalara sebep olacaktır.
Ev yapımı kekler çocuklar için oldukça besleyicidir.Yemediği meyve ve sebzeleri keklerin içine karıştırarak çocuğunuzun reddettiği besinleri yemesini sağlayabilirsiniz.Baklagillerle hazırlanmış köfteler yapabilirsiniz.
Siz çay içtiğinizde o da istiyorsa ılık suya pekmez karıştırıp çay gibi verebilirsiniz.
Çocuğu ayrı yedirmek yerine ailecek hep beraber yemesine müsaade etmelisiniz.Böylece hem yemek yemesini hem de sofra kurallarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
1.5 yaşından sonra çocuklar çatal kaşık kullanabilirler.Kendisinin yemesine izin vererek öz güven kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.Bırakın döksün.Yemek yemeyi öğrenmesi siz fırsat verirseniz gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: