Bebeklere Tuz Neden Önerilmez?

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bebeklere Tuz Neden Önerilmez?

İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek, altıncı aydan itibaren anne sütü ile birlikte ek gıdalara da başlamalıdır.Altı aya kadar bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü altıncı aydan itibaren tek başına yeterli gelmez.Bu nedenle bebek altı aylık olduğunda emzirilme devam ettirilerek uygun olan ek gıdalar da başlanmalıdır.

Ek gıda meselesi bazı aileler için büyük bir sorun haline gelebilir.Hangi gıdalar verilebilir, hangileri verilemez konusunda kafa karışıklığı yaşayabilir.En çok sorulan sorulardan biri de bebeklere tuz verilebilir mi verilemez mi konusu.

 

 

1 yaşından önce tuz verilmemeli;

Bebekler ek gıdaya başladıktan sonra en sık karşılaşılan sorunlardan biri; ailelerin kendi yemeklerini bebeklere de tattırmasıdır.Ancak bebekler 1 yaşına gelene kadar tuzlu besinler verilmemelidir.

Bebeklik döneminde aşırı tuz tüketimine bağlı olarak vücutta sodyum birikmesi, damarlarda değişikliklere dolayısıyla da kalp ve böbrek rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor.Ayrıca tuz kullanımına erken başlanması hipertansiyona neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: