Bebekler Neden Ellerini Ağzına Götürür

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bebekler neden ellerini ağzına götürür?

Anne ve babaların sıklıkla dile getirdiği konulardan biri de bebeğinin elini ağzına götürmesidir.Çoğu anne baba bunun diş çıkarma, diş kaşınma belirtisi olduğunu düşünür.

Bebekler buldukları bir nesneyi, ellerini, ayaklarını ağızlarına götürme eğiliminde olurlar.Oral dönem olarak adlandırılan yaşamın ilk 1 yılını kapsayan 0-1 yaşlık dönemde bebekler keşfetmeyi ağızlarıyla öğrenirler ve kendilerini bu şekilde ifade ederler.

 


Bebekler ortalama 3 ay civarında ellerini ağızlarına götürmeye başlar.Bazen parmak emer bazen birkaç parmağını birden ağzına sokar hatta bazen kendini kusturabilir.Bu dönem “el ve ağız keşif dönemi” dir ve son derece doğal bir aşamadır. Bebeğiniz elini emdikçe rahatlar ve yakaladığı her şeyi ağzına götürür.Bebekler sadece diş çıkarma döneminde değil; uykusu geldiğinde,rahatlamak istediğinde de elini ağzına götürebilir.

 

Bebeğin ellerini ya da başka bir nesneyi ağzına götürmeleri son derece normal bir durum olmakla birlikte anne ve babanın da önlem alması gereken durumlar olduğu göz ardı edilmemelidir.Eline alıp ağzına götürdüğü bir nesnenin bebeğin soluk yolluna kaçabileceği ve istenmeyen durumlarla karşılanabileceği unutulmamalıdır.Bebek yalnızken eline alabileceği ve ağzına götürebileceği küçük cisimler ulaşabileceği yerlerden kaldırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: