Aile Sağlığı Elemanlarının Maaşı Neden Düştü?

  • 37
  •  
  •  
  •  
  •  

Aile hekimliğinde,aile sağlığı elemanlarının maaşlarında  Haziran ayına gelindiğinde bir düşüş yaşandı. Beklenen vergi dilimine giren bir çok ASE yaklaşık 200 lira daha fazladan gelir vergisi vermeye başladı.

VERGİ DİLİMİ nedir? Neye göre ve nasıl hesaplanır?

Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife her yıl güncelleniyor. 2017 yılının gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife aşağıdaki gibidir.

Maaş bordrolarında görülebilecek iki kalem mevcuttur. Bunlar Aylık Vergi Matrahı ve Kümülatif Vergi Matrahı`dır. Kümülatif vergi matrahı mevcut yılın başından itibaren aylık vergi matrahlarının toplanmasıyla elde edilen rakamdır. Yılın ilk ayında kümülatif vergi matrahı ile aylık vergi matrahı eşit olacaktır.

Yukarıdaki tabloya göre çalışanların yıl başından itibaren aylık vergi matrahları toplanarak kümülatif vergi matrahına ulaşılıyor ve kümülatif vergi matrahı 13000 olana kadar aylık vergi matrahınının %15 i oranında vergi ödemesi gerçekleşiyor.

Kümülatif vergi matrahının 13000 lirayı geçtiği aydan itibaren ayrı bir hesaplama yapılıyor ve aylık gelir matrahının  %20 oranında vergi ödenmeye başlanıyor.

İlk vergi dilimine girdikten sonraki aylarda kümülatif vergi matrahı 30000 lira olana kadar aylık vergi matrahının %20 si gelir vergisi olarak kesilmeye devam ediyor. Kümülatif vergi matrahı 30000 lirayı geçtiği ay 2. vergi dilimine girilmekte. Bu aydan sonra aylık vergi matrahının %20 si değil %27 si oranında gelir vergisi ödenecek.

Aylık vergi matrahı 3000 lira olan bir aile sağlığı elemanının aylık vergi matrahları toplamı ilk dört ay 13000 liraya ulaşmadığı için,bu 4 ay boyunca yaklaşık yılın ilk ayında ödediği miktarda %15 oranında vergi kesintisine uğruyor. 5.ay yani Mayıs ayının maaşını aldığında görülen düşüş,kümülatif vergi matrahı 13000 lirayı geçmesi ve %20 oranında vergi ödemeye başlamasından kaynaklanıyor.

Aile sağlığı elemanının kümülatif vergi matrahı 30000 liraya ulaşmasından itibaren ise  aylık vergi matrahının %27 si gelir vergisi olarak kesilecek.

Başta belirtildiği gibi,aylık vergi matrahı ve kümülatif vergi matrahı miktarları maaş bordrolarında görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: