Aile Hekimliğinde Misafir Hasta Uygulaması

 • 28
 •  
 •  
 •  
 •  

Aile hekiminin görev yetki ve sorumluluğu Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği`nde yalnızca “Kendisine kayıtlı hastalara koruyucu,tedavi ve rehabilite edici hizmetlerle gezici ve yerinde saglık hizmeti vermek” seklinde gecmektedir
Aile sağlığı elemanının görevi ise aile hekimiyle birlikte bu hizmetlerde ekip anlayışı içinde çalışmaktır. Yani verilen hizmet hemşirelik hizmetleri dahi olsa aile hekimi adına verilmiş hizmettir.
Aile hekimliğinde aslolan birime kayıtlı hastalara verilen sağlık hizmetidir. Bunun yanında kayıtlı olduğu aile hekimine başvuramayacak durumda olan kişilere misafir hasta hizmeti verilmektedir. Misafir hasta işlemleri için aile hekimliği uygulama yönetmeliğinde şartlar belirlenmiştir.

Yönetmelikteki madde;

“Aile hekimliği birimine kişi kaydı ve aile hekimi seçimine ilişkin esaslar
MADDE 8 – (Değişik:RG-11/3/2015-29292) (6)Sürekli ikamet ettiği bölgeden uzakta kalacak kişi veya geçici süre ile Türkiye’de ikamet edecek olan kişi, kendisine yakın konumdaki bir aile hekiminden misafir olarak sağlık hizmeti alır. Ancak 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununa tabi olan ilçeler misafir uygulaması bakımından tek bölge kabul edilir. Aile hekimlerince aile sağlığı merkezlerinde sunulan nöbet hizmetleri hekime kayıtlı kişilere bakılmaksızın ifa edilir. Aile hekimi misafir kişiler için herhangi bir ücret talep edemez.” seklindedir.

Ancak bu maddedeki 2.cümlenin uygulanması, İntibak ve geçiş süreci GEÇİCİ MADDE 3 ile 2017 yılına ertelenmişti.

İntibak ve geçiş süreci GEÇİCİ MADDE 3 (Ek:RG-11/3/2015-29292)
(1) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin altıncı fıkrasının ikinci cümlesi, 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında büyükşehir belediyesi kurulan illerde, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 yıl süre ile uygulanmaz.

Ancak,16 Mayıs 2017 tarihinde Uygulama Yönetmeliğinde değişiklik yapılmış,yukarıda bahsi geçen maddedeki “5 yıl” ibaresi “7 yıl” olarak değiştirildi.

Buna göre, misafir hasta uygulamasında Büyükşehir Belediyesi kapsamında olan ilçeler arasında misafir hasta uygulaması yapılmasının devam etmesi 2019 yılına kadar devam edecektir. 2019 Kasım ayından sonra Büyükşehir Belediyesi kapsamına dahil olan ilçeler arasında başvuran hastalara misafir hasta işlemi yapma zorunluluğu kalkacaktır.

Misafir hasta uygulaması icin gereken şartlar:

 •  Başvuranın,sürekli yaşadığı yerden uzakta kalacak(!) olması gerekmektedir.
 • Başvurduğu birimle aynı bölgede başka bir aile hekimine kayıtlı olan kişiler kendi aile hekiminden hizmet alır.
 • Ayrıca 2016 yılında tebliğ edilen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu`nun “Saha Ziyaret Günü” konulu resmi yazısında; ev ziyareti ya da gezici sağlık hizmeti veren birime kayıtlı hastalardan koruyucu sağlık hizmeti almak üzere başvuranlara bu hizmetlerin aile sağlığı merkezindeki diğer birimlerce verileceği bildirilmiştir.

İşte Türkiye Halk Sağlığı Kurumu`nun resmi yazısı:

8 üzerine düşünceler “Aile Hekimliğinde Misafir Hasta Uygulaması

 1. Pelin

  Kucukyalida aile hekimim fakat yeni evlendim pendikteyim.belim cok kotu kucukyaliya gidemiyorum su an.esimin aile hekimine gidilebilirmiyim misafir hasta olarak

  1. Aile Sağlığı Ebeleri Yazının Yazarı

   Aile hekimi degistirme islemini, yaşadığınız yerdeki aile hekimine başvurarak yapabilirsiniz.

 2. Pelin erdönmez

  Aile hekimim kucukyalida yenievlendim pendikteyim.su an belim cok kotu gidemiyorum kucukyaliya.esimin aile hekimine misafir hasta olarak gidebilirmiyim.

  1. Aile Sağlığı Ebeleri Yazının Yazarı

   Aile hekimi değiştirme işlemini, yaşadığınız yerdeki aile hekimine başvurarak yapabilirsiniz

 3. Derya

  Ben Maraş’ta okuyorum ama ikametgahım Kilis’te ve stajım gereği hepatit alışı olmam lazım 1.sini Kilis’te oldum 2.sininde günü geldi ve henüz kilise gitme şansım yok misafir hasta olarak aşı olabilir miyim bi yardımcı olur musunuz

  1. Aile Sağlığı Ebeleri Yazının Yazarı

   Aile hekiminiz yaşadığınız yerde bulunmuyor. Aile hekimi değişikliği talebiyle yaşadığınız yerdeki aile hekimine başvurup, sağlık hizmetlerini yeni aile hekiminizden almaya devam etmelisiniz.

 4. Berna

  Ankarada yaşıyorum ailem İstanbulda acil bir durum için ailemin yanına gitmem lazım ancak bebeğim iki aylık ve aşı zamanı geldi gideceğim yerdeki sağlık ocağında bebeğimin aşısını misafir olarak yaptırabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: